Newsletter
Biuletyn BeWelcome, listopad 2022
BeWelcome — największa wolna społeczność wymiany gościnności
Spis Treści:
- Członkowie nowej Rady Wykonawczej!
- Weekend BeWelcome w Sète, Francja
- Porady i wskazówki dla gospodarzy i gości na BeWelcome.
- Neta98 dzieli się swoimi doświadczeniami z BeWelcome
- Chcesz być bardziej aktywny/a na BeWelcome?
Witamy nowych Członków i pozdrawiamy rodzinę BeWelcome!
Podróżowanie znów stało się łatwe i jego skala jest już taka, jak przed wybuchem pandemii, lub nawet wyższa. Grono zarejestrowanych członków Społeczności BeWelcome.org gwałtownie się powiększyło, wzrosła również liczba zapytań o pobyt i przypadków użycia funkcjonalności „Podróże”. Chociaż myślami jesteśmy z tymi, na których życie wpłynęła pandemia lub wojna w Ukrainie, wielu naszych użytkowników może powrócić do tego, co kocha najbardziej. Pomimo tych kryzysów widać wzmożoną potrzebę podróżowania. Spotkania oraz pobyty u „nieznajomych” za pośrednictwem platform wymiany gościnności wnoszą odrobinę ekscytacji i pobudzają ciekawość, jak również skłaniają do większego porozumienia międzykulturowego.
BeWelcome zanotowało ostatnio wzrost liczby użytkowników, ponieważ osoby takie jak Ty doceniają wymianę gościnności dostępną dla każdego, darmową, bez opłat — obsługiwaną przez wolontariuszy pracujących dla organizacji non-profit. Możemy się dumnie określić największą wolną społecznością wymiany gościnności, która ma prawie 220 tysięcy członków na całym świecie.
Niezależnie od tego, czy idea wymiany gościnności jest Ci już znana, czy korzystasz tylko z BeWelcome, sprawdź nasze FAQs i śledź nasze konta na Facebooku, Instagramie lub Twitterze, aby zawsze wiedzieć, co w trawie piszczy. Sporo użytecznych poprawek zostało ostatnio udostępnionych przez naszych wolontariuszy z zespołu deweloperów i testerów. Na przykład Twoje osobiste ustawienia wyszukiwania są teraz zapamiętywane w obszarze „Wyszukiwanie użytkowników”, w profilach jest też widocznych więcej komentarzy, a komentarze dotyczące pobytów są wyróżnione ikoną domu. W artykule Nowości w BeWelcome znajdziesz kompletną listę zmian, a pod tym artykułem możesz podzielić się swoimi odczuciami na ich temat.
Mamy nadzieję, że z przyjemnością przeczytasz ten biuletyn niezależnie od tego, gdzie przebywasz.
Zespół ds. komunikacji BeWelcome
Nowa Rada Wykonawcza została wybrana!
Ochoczo przystępujemy do pracy w kolejnym roku działalności.
Walne Zgromadzenie BeVolunteer — stowarzyszenia non-profit odpowiedzialnego za BeWelcome — ma nową Radę Wykonawczą. Głosowanie wolontariuszy odbyło się po dwóch dniach owocnych dyskusji na początku listopada 2022 roku w Wieliczce, w Polsce. 8 członków BeVolunteer brało udział osobiście, a 7 innych dołączyło online. Wybory nowej Rady Wykonawczej na rok 2022/2023 odbyły się online po zakończeniu Walnego Zgromadzenia:
Gbenouville pozostaje Prezydentem
Corazondeviaje jest nowym Sekretarzem
Thorgal67 pozostaje Skarbnikiem
Podziękowania dla peterburk za ostatni rok i wspaniałą pracę wykonaną w roli sekretarza w poprzedniej kadencji!
Również wind został ponownie wybrany i nadal będzie pełnił funkcję ombudsperson.
Wszyscy członkowie nowej Rady Wykonawczej spotkali się w rzeczywistości: corazondeviaje (z lewej), thorgal67 (w środku) i gbenouville (po prawej) przy posiłku i piwie w Krakowie przed Walnym Zgromadzeniem.
Przyjaciele na pierwszym miejscu — zabawny i owocny Weekend BeWelcome w Sète / Południowa Francja
Ośmiu podróżników BeWelcome znalazło drogę do Sète, miasta nad Morzem Śródziemnym na południu Francji. Siedmioro z nich pochodziło z Francji, a jeden z Izraela. Sète jest położone pomiędzy lądem a morzem, dlatego woda była głównym tematem tego weekendu BeWelcome, który okazał się zresztą bardziej mokry, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. W noc przed rozpoczęciem spotkania bardzo silna burza zalała kamping. Pływające namioty przekonały wszystkich uczestników do spontanicznego wynajmu luksusowego domku kempingowego — ostatniego dostępnego na kampingu. Stał się on miejscem spotkań dla wszystkich uczestników, którzy chętnie korzystali z tutejszego jacuzzi. Zdarzały się również chwile „BeerWelcome”. :)
Wszyscy miło spędzali czas na wodzie, pływając osobiście lub w kajakach. Zerknij na zdjęcia: Lio był jedynym psem na spotkaniu i zaprezentował wszystkim swoje umiejętności sterowania łódką.
Kolejne trzy dni były pełne innych zajęć... i wszyscy uczestnicy wyjechali zadowoleni. Oczywiście, nie ma nic lepszego niż spędzanie ostatnich dni letnich wakacji w towarzystwie przyjaciół z BeWelcome.
Porady dla gospodarzy i gości na BeWelcome
- Uzupełnij profil: Jest mało prawdopodobne, że ktoś otworzy przed Tobą drzwi, jeśli nie uzupełnisz profilu. Oznacza to dodanie zdjęcia i krótkiego opisu siebie w sekcji „O mnie” oraz uzupełnienie jak najwięcej innych obszarów profilu. Również jako gospodarz warto, jeśli uzupełnisz swój profil, aby podróżnicy czuli się bezpiecznie, zatrzymując się u Ciebie!
- Dowiedz się trochę na temat swojego potencjalnego gospodarza: Czy macie jakieś wspólne zainteresowania, które uczynią Twój pobyt przyjemniejszym dla obydwu stron? W jakiej części miasta mieszka Twój gospodarz? Czy dojeżdża tam komunikacja miejska? Zwróć uwagę, co oferuje ta osoba, jak np. warunki pobytu, czy jest dostępna dla gości — czy to w celu wspólnego spędzenia czasu w domu, czy oprowadzenia po mieście — i jakie są jej oczekiwania.
- Napisz spersonalizowane zapytanie o pobyt: Gospodarz będzie wtedy wiedzieć, że starasz się, pisząc wiadomość. Nie wysyłaj wyłącznie treści metodą kopiuj-wklej do wielu osób w tej samej miejscowości. Używaj funkcjonalności „Wyślij zapytanie o pobyt” zamiast wysłania zwykłej wiadomości, aby wszystko było jasne: ta funkcjonalność pozwala zaznaczyć ważne informacje, takie jak termin pobytu i liczba gości.
- Ustal liczbę nocy: Wielu gospodarzy pisze w swoich profilach, na ile nocy zazwyczaj przyjmują gości, wielu preferuje od 2 do 4 nocy. Niektórzy wolą nie przyjmować gości tylko na jedną noc, gdyż mają wtedy poczucie, że ktoś traktuje ich dom jak hotel. Nie ważne, na jak długo planujesz się zatrzymać, dobrze pamiętać o spędzeniu części tego czasu z gospodarzem i wymianie doświadczeń — czy to nad kubkiem herbaty, czy przy piwie. Mało prawdopodobne, by Twoja prośba o miesięczny pobyt została zaakceptowana przez kogokolwiek, gdyż wymagałoby to od gospodarza wiele zaangażowania i energii.
- Dowiedz się przed pobytem, jakie są warunki: Większość gospodarzy nie udostępnia kluczy do swoich mieszkań, aby goście mogli przychodzić i wychodzić, kiedy chcą, jednak niektórzy tak robią. Jedni gospodarze oczekują, że będziesz wychodzić razem z nimi rano i wracać wieczorem, inni są bardziej elastyczni. Nie wprawiaj swojego gospodarza w zakłopotanie, domagając się znienacka dodatkowych dni gościny, miejsca dla dodatkowych gości albo kluczy, bo chcesz imprezować do późna.
- Poinformuj o swoich planach: To dobra praktyka, jeśli masz specjalne potrzeby w podróży. Potrzebujesz Wi-Fi? Chcesz dłużej pospać lub musisz zrobić pranie? Możesz to przedyskutować z gospodarzem, aby ułatwić swój pobyt. Pamiętaj o śpiworze, adapterach i ładowarkach.
- Zapytanie o pobyt w ostatniej chwili jest zazwyczaj kiepskim pomysłem dla obu stron: Może być stresujące dla gospodarza. Zazwyczaj 1-2 tygodnie przed pobytem to optymalny czas. Jeśli wyślesz zapytanie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, plany gospodarza mogą w międzyczasie ulec zmianie. Twoje zapytanie, nawet jeśli zostało zaakceptowane, nie jest jednoznaczne z potwierdzoną rezerwacją w hotelu. Jakkolwiek niektórzy gospodarze piszą w profilach o swoich preferencjach co do zapytań, na BeWelcome.org istnieją również grupy z zapytaniami na ostatnią chwilę.
- Jeśli podróżujesz, dodaj Podróż na BeWelcome.org z wyprzedzeniem: Opisz swoją podróż, jej cel, swoje zainteresowania czy nawet poglądy i podejście do życia. Twoja podróż może być obliczona na dobrą zabawę i imprezowanie lub zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli tzw. otwarta podróż jest dobrze opisana, możesz otrzymać propozycje pobytu lub spotkania, które będą zbieżne z Twoimi zainteresowaniami i celami.
- Przywieź opowieść lub prezent albo ugotujcie razem posiłek: Jeśli macie podobne zainteresowania, podzielcie się nimi. Jeśli — na przykład — lubisz oglądać filmy, możecie obejrzeć wspólnie film, a jeśli oboje praktykujecie jogę, możecie razem poćwiczyć. To pomoże wytworzyć więź między Wami.
- Doceń interakcję: Wyślij zapytanie o pobyt do kogoś, kto być może na pierwszy rzut oka wydaje się inny od Ciebie. Zadawaj pytania na temat rzeczy wartych zobaczenia, co zjeść czy jak spędzić czas, i zaproś ich, aby Ci potowarzyszyli. W pewnym sensie to Ty możesz być gospodarzem, a oni „podróżnikami” w swoich własnych miastach.
- Rozważ odwiedzenie mniej turystycznych miejscowości: Gospodarze w popularnych miastach takich jak Amsterdam, Paryż czy Dublin otrzymują bardzo wiele zapytań. W rezultacie może być ciężko znaleźć tam gospodarza. Mniej popularne miejscowości nie są aż tak oblegane przez podróżujących z BeWelcome, więc ich mieszkańcy mogą chętniej zaakceptować Twoje zapytanie. Często te miejscowości są dobrze skomunikowane transportem publicznym z większymi lub bardziej popularnymi. Rozważ odwiedzenie mniejszych miast i wiosek, które mają sprawne połączenia z dużymi miastami; nie ograniczaj się wyłącznie do typowych celów podróży.
- BeWelcome.org to nie portal randkowy: Prosimy, nie używaj naszej strony w tych celach. Zrozum i respektuj granice swoich gospodarzy i gości.
Jeśli używasz Facebooka, możesz dodać swoje własne porady pod tym postem.
BeWelcome niweluje uprzedzenia!
Marzenia Neta98 właśnie się spełniają. Rozpoczął podróż dookoła świata latem 2022 i planuje podróżować do marca 2023, kiedy rozpocznie nową pracę.
Podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi BeWelcome z duesseldorf, która je Wam przekazuje. :)
„Wszystko zaczęło się od mojej pasji do wędrówek. W marcu 2022 wędrowałem Szlakiem Izraelskim, który przecina mój kraj z południa na północ. Można na nim spotkać tzw. aniołów szlaku — ludzi, do których możesz się zwrócić i którzy pomogą Ci w drodze. W kilku miejscach zatrzymałem się u nich na noc.
Kiedy planowałem podróż dookoła świata, było dla mnie jasne, że chciałbym powtórzyć te doświadczenia: zatrzymać się u miejscowych i nawiązać jak najbliższą więź ze społecznością lub krajem dzięki nim — nawet jeśli zatrzymywałbym się u nich tylko kilka nocy. Przeszukałem więc internet i znalazłem Couchsurfing. Jednak członkostwo wydało mi się bardzo kłopotliwe. Wtedy odkryłem BeWelcome i utworzyłem swój profil.
Pod koniec lipca w Grecji rozpocząłem podróż. Nie znalazłem gospodarza w Atenach, ale dostałem pozytywną odpowiedź, że chętnie by mnie przyjęli, gdyby sami nie byli w podróży. To mnie zachęciło: pierwszego gospodarza znalazłem na północy Grecji: piekarz Zitsa i jego niezwykła rodzina mieszkają w małej wiosce. Mój następny gospodarz był w Neapolu, we Włoszech.
Te dwa wspaniałe doświadczenia bardzo zachęciły mnie do dalszego korzystania z BeWelcome. Wymaga to nieco więcej przygotowania niż rezerwacja hostelu, ale te spotkania są absolutnie warte wysiłku. Zanim pojechałem dalej na południe Francji, znalazłem gospodarzy we Florencji i Genui i byłem goszczony w Nicei.
Mój gospodarz z Montpellier powiedział mi o weekendzie BeWelcome w Sète i zabrał mnie ze sobą. Tam poznałem więcej użytkowników BeWelcome i wspaniale spędziliśmy razem czas. Jeden z uczestników zaprosił mnie, żebym zatrzymał się u niego w Tuluzie. Byłem pod wrażeniem kolacji z jego mamą, gdyż mówi ona tylko po francusku, a ja nie znam tego języka, ale nie powstrzymało nas to od interesujących rozmów. Mówię po hebrajsku i angielsku, a w czasie tej podróży poprawiłem swoją znajomość hiszpańskiego.
Mój kolejny gospodarz BeWelcome mieszkał w Porto, w Portugalii — był studentem pochodzącym z Quebeku, który przyjechał do Porto tydzień wcześniej, więc odkrywaliśmy je razem. Z Portugalii pojechałem do Sewilli, gdzie przyjął mnie „lokals” od urodzenia. Pokazał mi miasto i podzielił się doświadczeniami z wielu lat podróży i goszczenia wędrowców oraz przygotował dla mnie pyszne hiszpańskie śniadanie i kolację.
Od początku października jestem w Maroku, gdzie mam nadzieję również znaleźć gospodarzy. Zamierzam kontynuować podróż do końca lutego i chciałbym przed jej zakończeniem odwiedzić Meksyk i Wschodnią Azję.
Moi gospodarze otworzyli dla mnie domy i dali mi o wiele więcej niż tylko nocleg. Dużo rozmawialiśmy i udało mi się poznać lepiej ich kulturę, życie codzienne, radości i troski.
Jestem pewien, że wiele doświadczeń nadal na mnie czeka. Dlatego nie wiem jeszcze, w jakim stopniu BeWelcome wpłynie na moje życie. Ale zauważyłem jedną rzecz: BeWelcome ma zły wpływ na uprzedzenia. Na przykład przed rozpoczęciem podróży uważałem Francuzów za antyspołecznych i podchodzących z rezerwą do obcokrajowców. Moje doświadczenia okazały się zgoła inne: spędziłem we Francji więcej czasu, niż pierwotnie planowałem, a dzięki BeWelcome znalazłem tam przyjaciół.
Mam nadzieję na wiele więcej doświadczeń na BeWelcome!”
Na tym zdjęciu Neta98 jest z Zitsa i jego rodziną w ich piekarni w Grecji.
Neta98 dobrze się bawi w czasie wydarzenia BeWelcome „Les copains d’abord” w Sète / Południowa Francja.
Bądź aktywny/a i zaktualizuj swój profil
- Uzupełnij i zaktualizuj swój profil: Chcesz poznać innych użytkowników BeWelcome? Jeśli tak, zamieść trochę informacji o sobie i dodaj zdjęcie profilowe, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.
- Media społecznościowe: Możesz polubić nas na Facebooku lub śledzić nas na Instagramie.
- Spersonalizuj swoje ustawienia witryny BeWelcome: Od ustawienia powiadomień po filtry — zaktualizuj swoje preferencje.
Dziękujemy za przeczytanie! Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas w mediach społecznościowych lub wiadomości email.